Zakopane

Rozpoznanie Rysów, Gerlachu, czy każdego innego szczytu w Tatrach, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej może przysporzyć kłopotu. Istnieje jednak jeden taki, do którego nikt nie ma wątpliwości – to Giewont, Śpiący Rycerz, symbol Zakopanego. Jest równie piękny, co niebezpieczny (zginęło na nim najwięcej osób w Tatrach), jednak fakt ten odstrasza tylko część turystów. Reszta zmierza w wiadomym kierunku, żeby tylko stanąć na wierzchołku góry i dotknąć słynnego krzyża. Zakopane noclegi
Masyw Giewontu
Giewont jest szczytem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masywskłada się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1876 m), co daje razem długość 2,7 km. Między nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz ze żlebem Kirkora między Wielkim i Małym Giewontem, Kondracka, do której opadają południowe zbocza Wielkiego Giewontu i Wielki Upłaz, w który wtapiają się południowe zbocza Długiego Giewontu. Dodatkowo między Wielkim i Małym Giewontem można dostrzec kolejną – Szczerbę o wysokości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie sprawia, że jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów po polskiej stronie Tatr. Zakopane wille
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około dwudziestu pięciu kilometrów od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe osiem kilometrów trzeba pokonać pieszo lub dorożką (zimą saniami). Miejsce to zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie.
Dojazd do Morskiego Oka Zakopane pensjonaty
Mimo stosunkowo niewielkiej odległości, dojazd z Zakopanego w sezonie letnim może nam zająć sporo czasu. Głównym problemem jest znalezienie miejsca na parkingu w Palenicy, co powodu wielokilometrowe korki na drodze dojazdowej. Dobrym pomysłem jest dojazd jednym z busów prywatnych kursujących spod dworca PKP (koszt to osiem zł), choć przewoźnicy wykorzystują do maksimum pojemność busów i panuje w nich spory tłok.
Ulica Krupówki Zakopane pokoje gościnne
To najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta – główny deptak Zakopanego. Porównywana często do Monciaka w Sopocie. Na tym powstał pomysł miast partnerskich Zakopanego i Sopotu, w 2008 roku ruszył też specjalny pociąg pomiędzy miastami o nazwie Monciak – Krupówki. Same Krupówki liczą sobie 1100 metry, leżą wzdłuż potoku Foluszowego. Jej początki sięgają dziewiętnastego wieku kiedy łączyła ul. Kościeliską z Kuźnicami. Mieszczą się tam też najstarsze zakopiańskie hotele oraz liczne knajpy i restauracje. Zakopane atrakcje cieszą się ogromną popularnością, znajdziemy atrakcje dla dzieci dla dorosłych jak i dla seniorów.
Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to muzeum, które posiada największą ilość eksponatów i placówek. Pomysł stworzenia tego muzeum pojawił się w roku 1888 – powołano Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, które zajęło się zbieraniem środki na jego otwarcie oraz zakupienie eksponatów. Tego roku, w wynajętym budynku na ulicy Krupówki otwarto pierwszą wystawę. Patronem muzeum został Chałubiński, który był wielkim miłośnikiem Tatr i kultury góralskiej.
Pierwszą siedzibę muzeum wybudowano w 1892 roku, w którym mieściło się ono do roku 1920. Wtedy wybudowano większy gmach, który mógł pomieścić rozrastającą się kolekcję zbiorów, otwarto go w 1922 roku. Muzeum Tatrzańskie stało się ważnym ośrodkiem dokumentującym osiągnięcia kultury góralskiejna terenie Podhala oraz aktywnie uczestniczyło w działaniach związanych z turystyką w Tatrach.