KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM

Krościenko noclegito piękna miejscowość położona w malowniczych Pieninach. Kotlina, w której znajduje się miejscowość, otoczona jest pasmami gór Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Płyną tu rzeki Dunajec i Krośnica.

To dogodne położenie wyznacza miejscowości rolę bazy wypadowej dla turystów zwiedzających otaczające pasma górskie , szczególnie Pieniny, w czasie 1-2 dniowych wycieczek.

Pobliskie tereny zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski.
Osobliwością krajobrazową na międzynarodową skale jest przełom Dunajca.
W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady ciekawej historii.
Krościenko,to doskonała baza turystyczna. Stąd udać się można na wyprawę do Polskiej oraz Słowackiej części Pienińskiego Parku Narodowego,na Turbacz czy Prechybę. Niedaleko jest również do Jeziora Czorsztyńskiego, nad którym górują zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

noclegi Krościenko nad Dunajcem  od wschodu graniczy z miastem Szczawnica,od strony południowej i zachodniej z gminą Czorsztyn, od strony północnej z gminą Łącko i gminą Ochotnica Dolna. Siedzibą Urzędu gminy jest Krościenko nad Dunajcem. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Krościenko – Centrum, Krościenko – Zawodzie, Grywałd – jedna z większych wsi gminy Krościenko pensjonaty nad Dunajcem, malowniczo położona w Gorcach u stóp Lubania. Główna jej część rozciąga się wzdłuż doliny Wąskiego Potoku, uchodzącego do Krośnicy.Składa się z szeregu przysiółków wysoko położonych w Gorcach, a wśród nich Wybraństwo (670 m) i Wymyśle (690 m). Osłonięta od wiatru dolina sprawia, że Grywałd ma specyficzny mikroklimat, z dużą ilością słonecznych dni. Bliskość gór i czyste powietrze sprawiły że stał się miejscowością turystyczną, sporo tu miejsc noclegowych. Dziadowe Kąty, Kąty – Niwki, Biały Potok – Tylka, Krośnica – położona jest w dolinie rzeczki Krośnica, u podnóży Lubania. Dolna część wsi położona Jest przy drodze nr 969 górna sięga w Gorce. Wieś rozciąga się na obszarze położonym na wysokości od ok.550 – 700 m n.p.m. Powstanie wsi datuje się na wiek XVI, była typową wsią górską, której mieszkańcy utrzymywali się z pasterstwa. Stanowiła własność królewską, wchodząca jak cała okolica w skład starostwa czorsztyńskiego. Dziś ma ok. 150 domów, częściowo drewnianych, zamieszkuje tu ok. 700 osób. Przez wieś wiedzie droga do przystani flisackiej w Kątach. Krośnica jest dziś wsią o charakterze letniskowym, jest tu korzystny mikroklimat, w pobliżu Jezioro Czorsztyńskie, Gorce i Pieniny. We wsi znajdziemy miejsca noclegowe oraz gastronomię, a wędrować stąd możemy zarówno w Gorce – bez znaków na Lubań, jak i w Pieniny.  Krościenko pokoje do wynajęcia
Hałuszowa jest niewielką wsią położoną na pomocnych stokach pienin Czorsztyńskich,u podnóża wzniesienia Gron (743 m n.p.m.), na wysokości 625 – 640 m n.p.m. Wieś powstała stosunkowo późno – w źródłach pisanych pojawia się dopiero na pocz. XVII w. Wchodziła w skład starostwa czorsztyńskiego, mieszkańcy utrzymywali się gospodarki pasterskiej. Przez wieki Hałuszowa była osadą małą, podobnie jak i dziś – liczy ok. 200 mieszkańców. Żywa jest tu tradycja i folklor pieniński, zachowało się także nieco przykładów tradycyjnego budownictwa. Na obszarze wsi utworzono rezerwat Lasek, dziś część Pienińskiego Parku Narodowego, chroniący naturalny drzewostan jodłowo – świerkowy.Wieś leży u wrót Pienińskiego Parku Narodowego, skorzystać można z oferty noclegowej, między innymi z gospodarstw agroturystycznych. Powierzchnia gminy wynosi 57,3 km2, a liczba ludności 6632. Krościenko agroturystyka
Krościenko nad Dunajcem położone jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości około 420 – 500 m n.p.m. pomiędzy pasmami gór: Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki u zbiegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne co najmniej od średniowiecza biegnie obecnie droga krajowa 969 Nowy Sącz – Krościenko – Nowy Targ. Ta malowniczo położona gmina, przecięta wstęgą Dunajca, otoczona unikalną przyrodą Pienin, stanowi doskonałą bazę dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej, uprawiania wędkarstwa itd. Szlaki turystyczne z Krościenka prowadzą m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz. W Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca, który pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin, będący osobliwością krajobrazową na skalę międzynarodową. Krościenko jest zdecydowanie gminą turystyczną, przygotowaną na przyjęcie wielu gości, na których czekają liczne pensjonaty, domy wczasowe, kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne.O każdej porze roku turysta znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zimą na narciarzy czeka wyciąg orczykowy „Stajkowa”. Na Rynku w Krościenku latem czekają na turystów dorożki, a zimą organizowane są liczne kuligi, połączone z ogniskiem i pieczeniem barana. W najbliższym czasie planuje się budowę kolejki linowej i następnych wyciągów. Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego gminy są źródła mineralne znajdujące się na Zawodziu, tj. na prawym brzegu Dunajca. Wody te o nazwach Stefan, Michalina i Maria są szczawami alkaliczno – słonymi, pomocnymi w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, płuc czy układu trawienia. Wymienione walory turystyczne oraz fakt, że  Krościenko nad Dunajcem leży pomiędzy trzema Parkami: Pienińskim Parkiem Narodowym, Gorczańskim Parkiem Narodowym i Popradzkim Parkiem Krajobrazowym sprawiają że latem liczba mieszkańców wzrasta czterokrotnie a misja gminy w myśl opracowanej Strategii Rozwoju Gminy Krościenko nad Dunajcem brzmi: „Pienińska Gmina Krościenko nad Dunajcem miejscem aktywnego całorocznego wypoczynku”.