Kluszkowce

Kluszkowce noclegi to wieś w województwie małopolskim, w gminie Czorsztyn. Jest ona pięknie położona w dolinie potoku Kluszkowianka, blisko Zbiornika Czorsztyńskiego i takich ważnych ośrodków turystycznych, jak Krościenko, Szczawnica czy Białka Tatrzańska.
noclegi Kluszkowce już na początku XX wieku były popularną wioską letniskową, lecz prawdziwy boom turystyczny rozpoczął się w momencie powstania zbiornika czorsztyńskiego. Na skraju wsi, powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Również zimą jest co robić: miłośnicy białego szaleństwa spotykają się tutaj na zboczach góry Wdżar (767 m n.p.m.), gdzie znajduje się Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski. Tutejsze stoki są co roku świetnie przygotowane, oświetlone, w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, z krzesełkowym i orczykowymi wyciągami narciarskimi. Góra Wdżar jest także doskonałym punktem widokowym na Zbiornik Czorsztyński i okoliczne pasma górskie.
Wieś Kluszkowce pokoje do wynajęcia będzie doskonałym miejscem na wypoczynek dla całej rodziny, z dala od szumu wielkiego miasta, ale jednocześnie w bliskiej odległości. Tutejsza oferta noclegowa zadowoli każdego, również lokalne bary i domowe obiady znajdą swych amatorów i sprawią, że nie raz tutaj powrócimy!
Wieś zlokalizowana jest w dolinie potoku Kluszkowianka, w gorczańskim Paśmie Lubania. Kluszkowce już na początku XX wieku były popularną wioską letniskową, a od momentu powstania zbiornika czorsztyńskiego przeżywają prawdziwy najazd turystów. U wylotu Kluszkowianki powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Zwolennicy jazdy na nartach spotykają się zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. (stoki oświetlone, sztucznie naśnieżane, z krzesełkowym i orczykowymi wyciągami narciarskimi). Ciekawostką jest przeszłość góry – jest ona dajką andezytową, od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący skałę plutoniczną – andezyt. Dziś góra Wdżar jest doskonałym punktem widokowym na Zbiornik Czorsztyński i okoliczne pasma górskie. Na górze Wdżar znajduje się jedyne w Polsce stanowisko paproci o nazwie rozrzutka, a w pobliżu rezerwat Modrzewie.
Obecnie Kluszkowce agroturystyka, dzięki powstaniu Jeziora Czorsztyńskiego, a także zagospodarowaniu góry Wdżar pod wyciągi narciarskie przeżywają intensywny rozkwit. U wylotu Kluszkowanki powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Renomę sięgająca daleko poza granice Gminy posiada Ośrodek Narciarsko – Rekreacyjny „Czorsztyn-Ski” umiejscowiony na stokach góry Wdżar.
Góra Wdżar (767 m n.p.m.) położona jest w pasie przejściowym między Pieninami i Gorcami. W przeszłości była wulkanem, od 1870 r. – kamieniołomem andezytu, a dziś to atrakcja turystyczna – punkt widokowy na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne pasma górskie.

Na jednej ze skał gołoborza znajdującego się na grzbiecie Wdżaru, a także na szczycie góry można zaobserwować lokalną ujemną anomalię magnetyczną. Igła kompasu przyłożonego do skały wskazuje tu północ w kierunku południowym. Anomalie te powstały w wyniku uderzenia pioruna.
Historia Kluszkowce wille
Historia Kluszkowiec, wsi zlokalizowanej w dolinie potoku Kluszkowianka sięga XIII wieku kiedy osadnictwo w rejonie Pienin prowadził klasztor klarysek ze Starego Sącza.
Zabytki w Kluszkowcach
Nad Zalewem Czorsztyńskim powstała Osada Turystyczna „Czorsztyn” czyli skansen drewnianych obiektów letniskowych z przełomu XIX i XX wieku, przeniesionych z dna obecnego zbiornika. Osada, pełniąca funkcje muzealne, stanowi jednocześnie dobrze zorganizowane zaplecze konferencyjne i noclegowo-gastronomiczne. Jednym z obiektów turystycznych jest muzeum etnograficzne w zagrodzie Królczyka.
Podczas wizyty w Pieninach warto obejrzeć pewne piękne miejsce nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Osada Czorsztyn, do której trafić można z miejscowości Kluszkowce, kierując się w stronę jeziora, to skansen XIX-wiecznych willi przeniesionych tu z dna zbiornika, przed jego zalaniem. Piękne drewniane góralskie wille mieszczą obecnie hotel i restaurację U Szperlinga. Miejsce piękne – zarówno dzięki urodzie willi, jak i samemu położeniu. Zdecydowanie warto odwiedzić!